Pieniądzom obywateli i systemom płatności nic NIE ZAGRAŻA


 


Pieniądzom obywateli i systemom płatności nic NIE ZAGRAŻA. Gotówka jest i będzie dostępna.

W ostatnich dniach w Polsce pojawiła się kolejna fala paniki związanej z epidemią koronawirusa - tym razem polega ona na wyciąganiu gotówki z kont bankowych. Klienci udają się w tym celu do oddziałów Banków, inni do bankomatów. Banki na bieżąco monitorują poziom zapotrzebowania na gotówkę, a obsługa obrotu gotówkowego działa bez zakłóceń. Zagrożenia nie ma również dla funkcjonowania systemu płatności internetowych oraz systemu płatności kartami, a cały system bankowy jest gotowy na dużo większe obciążenia niż obecnie. Także stan zagrożenia epidemicznego nie stanowi zagrożenia dla środków obywateli.

Koronawirus nie daje żadnych powodów, by wypłacać gotówkę z kont bankowych.
Nawet jeśli w Polsce zostałby wprowadzony stan wyjątkowy, nie powinien on budzić obaw co do finansów obywateli. Nie ma w nim bowiem żadnych zapisów prawnych, które umożliwiałaby - wbrew krążącym plotkom - odebranie pieniędzy lub sięgnięcie po środki osób prywatnych znajdujące się na kontach bankowych. Również w tzw. specustawie w sprawie koronawirusa nie znajdują się zapisy, które pozwoliłyby wpływać bezpośrednio na pieniądze obywateli obecne w bankach.

Systemy e-płatności sprawne nawet w czasach kryzysu. Koronawirus im nie zaszkodzi.
Technologie stojące za systemami płatności bezgotówkowych w Polsce są stabilne i bezpieczne. Zarówno te obsługujące terminale płatnicze, jak i płatności online.
Nie ma żadnego powodu, by w okresie epidemii cokolwiek przestało funkcjonować. Nawet jeśli zwiększy się liczba dokonywanych transakcji - stosowane rozwiązania obsługujące płatności są gotowe, by obsłużyć ten wzmożony ruch.


Copyright © Bank Spółdzielczy w Łańcucie

strony internetowe rzeszów