Uwaga na oszustów podszywających się pod maklerów







Uwaga! Oszuści wykorzystują imiona i nazwiska osób lub nazwy podmiotów, które można znaleźć w rejestrach na stronie internetowej KNF. Oszuści już nie tylko podają się za pracowników Urzędu KNF, ale także za maklerów, doradców inwestycyjnych czy pracowników instytucji finansowych. Dane te są publicznie dostępne na listach lub w rejestrach prowadzonych przez KNF np. lista maklerów papierów wartościowych lub doradców inwestycyjnych.



Teraz oszuści idą o krok dalej i wykorzystują do tego celu imiona i nazwiska osób lub nazwy podmiotów, które można znaleźć na stronie internetowej KNF. Oszuści już nie tylko podają się za pracowników Urzędu KNF, ale także za maklerów, doradców inwestycyjnych czy pracowników instytucji finansowych. Dane te są publicznie dostępne na listach lub w rejestrach prowadzonych przez KNF np. lista maklerów papierów wartościowych lub doradców inwestycyjnych.

Ta metoda oszustwa to vishing. Podczas rozmowy telefonicznej przestępcy podają się za osobę, której dane można sprawdzić np. w Internecie. W ten sposób zdobywają zaufanie rozmówcy i próbują wyłudzić od niego poufne informacje, takie jak login i hasło do bankowości internetowej lub nakłonić go do zainstalowania na komputerze aplikacji do zdalnej obsługi urządzenia. Jeśli oszustwo się powiedzie, przestępca przejmuje kontrolę nad komputerem swojej ofiary i może dokonać kradzieży pieniędzy z jej konta.


Copyright © Bank Spółdzielczy w Łańcucie

strony internetowe rzeszów